Individualus pirmosios pagalbos rinkinys (angl. Individual First Aid Kit, IFAK) – asmeninė pirmosios pagalbos (traumų) vaistinėlė, kurią sudaro priemonės, skirtos potencialiai mirtiniems sužeidimams sutvarkyti kaip galima greičiau. Vaistinėlė naudojama teikiant pagalbą išskirtinai jos turėtojui. IFAK turinys turi būti standartinis kiekvienam kombatantui (kariui, šauliui), jis sutalpinamas tam skirtame lengvai atsegamame krepšyje, kuris pritvirtinamas prie ekipuotės taip, kad būtų lengvai pasiekiamas bet kuria ranka, taip pat atitinkamai pažymėtas, kad jį kuo skubiau galėtų surasti pagalbą teikiantis asmuo. Optimalu, kad ne tik kombatantų IFAK krepšiai ar jų turimos priemonės, bet ir pritvirtinimo vieta junginyje nesiskirtų. Visi kombatantai turi būti apmokyti naudotis IFAK esančiomis priemonėmis, kad galėtų kuo skubiau ir efektyviau padėti patys sau ar būrio draugui. Vaistinėlė neturėtų būti perkrauta, joje laikomi minimalūs kiekiai pirmos būtinybės priemonių, naudojamų vadinamose raudonojoje ir geltonojoje zonose. Svarbiausių priemonių atsargas, kitas pagalbines priemones patogiau talpinti kuprinėje.
Atsižvelgiant į iššūkius, su kuriais susiduriama teikiant pirmąją pagalbą lauko sąlygomis ir remiantis MARCH taktinės medicinos algoritmu, šiuolaikinis pirmosios pagalbos rinkinys privalo susidėti iš tokių priemonių:
M (Massive Hemorrhage) – masyvus kraujavimas
1. Turniketas. Veiksmingiausi turniketai susideda iš užveržimo diržo, malūnėlio ir jo fiksatoriaus. Šiuolaikiniai turniketai gaminami pramoniniu būdu. Rinkoje vyrauja dviejų tipų turniketai: CAT (Combat Application Turniquet, gamintojas North American Resque, NAR) – su kibiu Velcro diržu, plastikiniu ar plastikuotu metaliniu malūnėliu ir fiksavimo loveliu) ir SOFT-T (Special Operation Forces Tactical Tourniquet, gamintojas Tactical Medical Solutions, TMS) – su Cordura diržu, greito užveržimo sagtimi, metaliniu malūnėliu ir, priklausomai nuo modelio, viena ar dviem fiksavimo sagtimis. Be brangių skirtingų generacijų turniketų rinkoje gausu ir abejotino patikimumo padirbinių, kuriais, neišbandžius lauko sąlygomis (šaltyje, didelėje drėgmėje, purve ir pan.), pasikliauti nereikėtų. Stipriau veržiant lūžta neoriginalių turniketų malūnėliai, kitos plastmasinės detalės, atsisega diržai, todėl jų naudojimas kažkam daugiau nei mokymo tikslams – nepateisinamas. Originalūs CAT turniketai parankūs tuo, kad jais naudotis lengvai išmokstama ir juos lengva užsidėti net viena, nedominuojančia ranka. Iš rimtesnių minusų, gamintojas nurodo, kad garantuoja tik naujų turniketų patikimumą. Dėl aprašyto Velcro diržų sukibimo prastėjimo daug kartų juos atsegant ir užsegant, CAT turniketai yra laikytini vienkartiniais. Tai reiškia, kad mokymams panaudoti turniketai jokiu būdu negali būti vėliau naudojami realioje situacijoje. Apsaugant nuo fizinio poveikio turniketai turi likti supakuoti ir išpakuojami tik einant į užduotį. SOFT-T Wide (plačioji SOFT turniketų versija) žymiai atsparesni aplinkos poveikiui, efektyviai stabdo kraujavimą net kai veržiant reikia daug jėgos, tačiau neskirti užsidėjimui viena ranka. Apibendrinant, būtų galima pasakyti, kad CAT – pirmo pasirinkimo turniketai neštis prie savęs, labai paprastai ir lengvai uždedami net neturint didelių įgūdžių. SOFT-T Wide paprastam kariui parankūs kaip atsarginiai, taip pat pastoviai „trinti“, jei sužeidimo tikimybė nedidelė, patyrusiam gelbėtojui jie nepamainomi, kai reikia teikti pagalbą kitiems, ypač kojų sužeidimo atveju. Plačiau apie turniketų savybes, pliusus ir minusus skaitykite ir diskutuokite Taktinės Medicinos Facebook paskyros temoje.
Standartu laikoma vaistinėlės komplektacija, kuomet karys turi mažiausiai du pramoninius patikimus turniketus, kurių vienas tvirtinamas ant ekipuotės (paprastai ant krūtinės), o kitas prie vaistinėlės ar kitoje standartinėje vietoje, kur būtų lengvai ir greitai pasiekiamas bet kuria ranka. Turniketus prie Molle sistemos galima tvirtinti kartu su dėklais, taip pat panaudojant web dominator tipo užsegėjus arba specialiai tam pasiūtus laikiklius. Svarbu, kad jie būtų lengvai pasiekiami ir ištraukiami greitam panaudojimui, nes streso atveju susilpnėja rankų miklumas, todėl sunku atlikti net paprastus judesius.
Atminkite: uždėjus turniketą, sustabdžius kraujavimą ir nesant pavojaus paties teikiančiojo pagalbą gyvybei, specialiu nenuplaunamu žymekliu (permanentiniu markeriu) ant nukentėjusio odos aiškiai matomoje vietoje (paprastai ant tos galūnės, ant kaktos ar ant pačio turniketo) būtina užrašyti uždėjimo laiką (T: … ).
Išsamiau žr. skyrelį apie turniketo uždėjimą
2. Kraujavimą stabdančios (hemostatinės) medžiagos. Hemostatinės medžiagos – tai ypatingo sausumo ir didelį paviršiaus plotą sudarančios medžiagos, skatinančios kraują krešėti net jei jis paveiktas kraują skystinančiais vaistais (heparinu ar varfarinu). Dažniausiai gaminamos chitozano ar kaolino pagrindu. Naujos kartos hemostatinės medžiagos neturi termogeninio poveikio (panaudojus neišskiria šilumos ir nenudegina audinių), be to gaminamos nebe granulių ar miltelių pavidalu (rizika patekti į akis, su krauju patekti į kraujotaką), bet yra iš karto paruoštos naudoti kartu su tvarsčiais (vadinami Combat Gauze). Tokie „koviniai tvarsčiai“ būna susukti į ritinėlį, o naujesnės kartos – sulankstyti armonikėle (Z-folded), patogesniam ir greitesniam žaizdos tamponavimui (QuikClot Combat Gauze, Celox Gauze arba dar naujesnis Celox Rapid). Sukurti ir hemostatinių medžiagų aplikatoriai, kurie į gilių ir siaurų šautinių ar durtinių žaizdų dugną švirkštą primenančiu prietaisu išstumia hemostatiko granules (Celox-A) ar tamponėlius.
A (Airway) – atviri kvėpavimo takai
3. Nazofaringinis vamzdelis (angl. Nasopharyngeal Airway, NPA). Iš medicininės gumos ar plastiko pagamintas tuščiaviduris vamzdelis buku galu, skirtas atverti nesąmoningo ar sunkiai kvėpuojančio nukentėjusiojo kvėpavimo takus. Nazofaringinis vamzdelis įvedamas per nosies ertmę į ryklę, todėl apsaugo nuo liežuvio šaknies užkritimo ir kvėpavimo sustojimo. Standartinis dydis suaugusiam vyrui – 28 Fr (frenčiai), bet rekomenduojama turėti kelių dydžių, taip pat pasirūpinti hidrogeliniu (vandens, ne vazelino pagrindu) lubrikantu vienkartiniuose pakeliuose lengvesniam NPA įvedimui.
4. Okliuzinis krūtinės ląstos tvarstis (angl. Chest Seal, CS). Orui ir skysčiams nepralaidus tvarstis, skirtas užsandarinti atviras krūtinės ląstos žaizdas, kad oras nepatektų į krūtinės ląstą, nespaustų plaučio ir nesukeltų kvėpavimo nepakankamumo. Paprasčiausias okliuzinis tvarstis – pakankamo dydžio (uždengianti bent po 4-5cm nuo žaizdos) polietileno ar kita sandari plėvelė, galiausiai, elementari plastikinė tvarsliavos pakuotė. Paprastai užklijuojamos trys tokio tvarsčio kraštinės, o ketvirtoji (esanti žemiausiai, link pažasties) paliekama laisva skysčiams nutekėti ir (teoriškai) orui iš žaizdos pasišalinti. Pramoniniu būdu gaminami ypatingai lipnūs tvarsčiai, kai kurie iš jų turi atgalinės tėkmės vožtuvą orui su iškvėpimu pasišalinti (Bolin Chest Seal [BCS], Asherman Chest Seal [ACS], Halo, FoxSeal, HyFin, SAM). Svarbu atminti, kad dažnai būna kelios krūtinės ląstos žaizdos (pvz., kulkos ar skeveldros įėjimo ir išėjimo vietos), todėl okliuzinių tvarsčių reikia turėti mažiausiai du.
5. Dekompresinė adata (angl. Chest Dart, Chest Decompression Kit, Air Release System, ARS). Pakankamai ilga adata, ant kurios užmautas kateteris, skirtas orui, susikaupusiam krūtinės ląstoje, išleisti. Rinkinys naudojamas, kai pagal žaizdos pobūdį (šautinis, durtinis, skeveldrinis sužalojimas, girdimas šnypštimo garsas) galima įtarti vadinamą įtampos arba ventilinį pneumotoraksą (oro patekimą per žaizdą, kuris, šiai veikiant kaip vožtuvui, negali pasišalinti į aplinką, kaupiasi krūtinės ląstoje ir spaudžia plautį, todėl sparčiai progresuoja kvėpavimo nepakankamumas). Daugelį metų kaip dekompresinė adata buvo rekomenduojamas pakankamai storas, 14 G (gaudžų) dydžio (oranžinis) intraveninis kateteris, tačiau pastebėta, kad kai kurių sportiško sudėjimo vyrų krūtinės ląstos siena storesnė nei 4cm, todėl jo ilgio gali nepakakti pasiekti pleuros ertmę orui išleisti. Dabar rekomenduojamas 8cm ilgio kraujagyslinis kateteris (Angio Cath), greitam panaudojimui ir nešiojimui ant ekipuotės supakuotas individualiame konteineryje (ARS, H&H). Būna 14 G (oranžiniai) ir dar storesni, 10 G dydžio (balti). Dūrio vietą pagal galimybes rekomenduojama nuvalyti antiseptine servetėle. Įvestas kateteris pritvirtinamas pleistru.
6. Elastinis tvarstis su spaudimo elementu. Pramoniniu būdu gaminamas įvairaus pločio didelio elastingumo austinės medžiagos tvarstis, turintis sterilią medžiagos pagalvėlę kraujui sugerti ir spaudimo elementą, geresniam užveržimui užtikrinti. Kokybiškus, steriliai supakuotus ir vakuumuotus tvarsčius gamina tiek JAV (Olaes Modular Bandage, gamintojas Tactical Medical Solutions, H-Bandage Compression Dressing, gamintojas H&H Medical Corporation), tiek Izraelio gamintojai (The Emergency Bandage, kitaip žinomas kaip The Israeli Bandage, gamintojas First Care Products). Istoriškai susiklostė, kad tokie tvarsčiai vadinami bendru žydiškų arba Izraelio tvarsčių pavadinimu. Naujausias gaminys T3 – Tactical Trauma Treatment Bandage turi ne tik didesnę kraujo sugėrimo pagalvėlę, kurios dalį galima nuplėšti ir panaudoti kaip atskirą tvarstį, bet ir tvarsliavos ritinėlį žaizdos tamponavimui.
IFAK turėtų būti bent vienas ar du 4-6 colių pločio elastiniai tvarsčiai.
7. Papildoma tvarsliava (angl. Field Dressing), plėšomas pleistras. Suslėgta ir vakuume supakuota tvarsliava (NAR, H&H) ir vyniojamas 1-2 colių pločio kokybiškas pleistras žaizdų sutvarkymui, užtamponavimui ir/arba perrišimui antru etapu.
H (Hypothermia) – bendras kūno atšalimas
8. Pirmos pagalbos antklodė (angl. Space Blanket, Blizzard Survival Blanket). Antklodė, apsauganti nukentėjusįjį nuo aplinkos temperatūros poveikio.
Atminkite: Bendras kūno atšalimas (hipotermija) – vienas iš tyliųjų žudikų mūšio lauke, nes sutrikdomos organizmo gynybinės reakcijos, kraujo krešėjimas.
Kitos priemonės
9. Vienkartinės pirštinės. Skirtos kaip apsaugos nuo užkrato priemonė, gali būti lateksinės, vinilinės ar nitrilinės. Lateksas kai kuriems asmenims sukelia alergiją, galimas įjautrinimas, ypač ilgai kontaktuojant su prakaitu, alkoholiniais dezinfektantais. Pirštinių apsimovimą palengvinantis talkas žaizdų tvarkymui nerekomenduojamas, nes blogina žaizdų gijimą. Pačios populiariausios rinkoje – nitrilinės pirštinės, kurios gaminamos ne tik baltos, bet ir ne tokios ryškios melsvos ar juodos spalvos. Pirštų galai gali būti specialiai pašiurkštinti geresniam taktiliniam jutimui.
10. Traumų žirklės (angl. Trauma Shears). Tvirtos ir aštrios žirklės, skirtos greitam žaizdų apnuoginimui, drabužių, kitų audinių ir tvarsliavos perkirpimui. Gali būti komplektuojamos kartu su peiliu diržams perpjauti. Žirklės gaminamos iš nerūdijančio plieno, bet gali būti ir tamsios, neblizgios, padengtos polimerais ar kt. aštrumą ir ilgaamžiškumą užtikrinančiomis medžiagomis.
11. Akies apsauginis dangtelis. Šiek tiek išgaubtas sužeistą akį nuo tolimesnio sužalojimo apsaugantis polikarbonatinis dangtelis.
Atminkite: Paprasto spaudžiančio tvarsčio tiesiai ant sužalotos akies dėti negalima, nes negrįžtamai traumuojamos jautrios vidinės akies dalys.
12. Vaistų rinkinys (angl. Combat Pills). Vienkartinė geriamų nuskausminamųjų ir antibiotikų dozė, supakuota, kad vaistų tabletės nebarškėtų ir netrupėtų. Visos tabletės išgeriamos, jei nukentėjusysis nepraradęs sąmonės, o patirta žaizda atvira. Nuo skausmo rekomenduojamas senas geras paracetamolis (500mg x 2) ir naujos kartos nuskausminamasis meloksikamas (15mg), abu šie vaistai neslopina sąmonės, koordinacijos, nelėtina kraujo krešėjimo kaip, pvz., aspirinas ar diklofenakas. Apsisaugojimui nuo bakterinės infekcijos skiriamas antibiotikas moksifloksacinas (400mg), pasižymintis plačiu veikimo spektru (veikia tiek gram neigiamas lazdeles, tiek gram teigiamus kokus).
Rekomenduojamas IFAK turinys
1. Turniketas, mažiausiai 1 vnt. ant ekipuotės (CAT), 1 vnt. prie vaistinėlės (CAT arba SOFT-T Wide).
2. Nenuplaunamas žymeklis (permanentinis markeris), 1 vnt.
3. Kraujavimą stabdančios (hemostatinės) medžiagos tvarstis (Combat Gauze), 1 paketas.
4. Nazofaringinis vamzdelis su lubrikantu, 1 vnt.
5. Okliuzinis krūtinės ląstos tvarstis, 2 vnt.
6. Dekompresinė adata, 1 vnt.
7. Alkoholinės antiseptinės servetėlės, 4 vnt.
8. Platus plėšomas pleistras, 1 ritinėlis.
9. Elastinis tvarstis su spaudimo elementu, 4-6 colių, 1-2 vnt.
10. Traumų žirklės, 1 vnt.
11. Nitrilinės pirštinės, tamsios, 2 poros.
12. Pirmos pagalbos antklodė, 1 vnt.
13. Vaistų paketėlis (2 tabletės paracetamolio, 1 tabletė meloksikamo, 1 tabletė moksifloksacino).
Teikiant sisteminę pagalbą reikalingas standartinių nukentėjusiojo kortelių (angl. Casualty Card) pildymas. Jose prieš perduodant nukentėjusįjį evakuacijai pažymimas sužeidimo laikas, pobūdis, taikytas gydymas, būklės pokyčiai, esama situacija ir pan.
Atminkite: ruošiantis kovinei užduočiai, pačios svarbiausios, ypač sterilumo nereikalaujančios priemonės – turniketai, nazofaringiniai vamzdeliai neturi būti supakuoti. Žydiški tvarsčiai taip pat turi būti išimti iš išorinio kieto apvalkalo ir palikti tik vidiniame polietileno apvalkale.
Papildomai, kuprinėje, išgyvenimo rinkinyje turėtų būti:
- akies apsauginis dangtelis
- įtvarai galūnių imobilizacijai (pvz. formą palaikantys SAM splint)
- tvarsliavos atsargos (pvz., vakuumuota tvarsliava žaizdų tamponavimui ir perrišimui, elastinio binto rulonėliai, platus tvarstis pilvo žaizdoms)
- karpomi baktericidiniai pleistrai
- 2-3 trikampės skarelės
- maistinė plėvelė (tinka pridengti didelėms žaizdoms, išvirtusiems vidaus organams)
- Duct tape tipo juosta
- žiogeliai („grafkės“)
- priemonės nudegimams ir nutrynimams gydyti (BurnAid, WaterJel ir pan.), kojų pudra
- elementarių priešuždegiminių, antibakterinių vaistų, taip pat vaistų viduriavimui, apsinuodijimui gydyti atsargos.
Norintiems pagilinti žinias IFAK komplektacijoje, labai rekomenduojami straipsniai gunblog.lt archyve:
IFAK istorija
SOF IFAK I dalis (traumų paketas)
SOF IFA II dalis (kasdienė ir išgyvenimo vaistinėlės)
Atnaujinta 2016/12/17 v.1.1